Sa oled siin

Uljaste järvel algasid geoloogilised välitööd

7. Mai 2021 - 14:51
Eesti Geoloogiateenistuse paat Uljaste järvel.

Sellel nädalal võis Uljaste järvel näha tavatut vaatepilti, mis pani iga mööduva auto kiirust vähendama ja jalutajat peatuma - valge mootorpaat tiirutas järvel ja vedas midagi kummalist enda järel.

Uljastel tiirutanud paat kuulub Eesti Geoloogiateenistusele ning sellega alustasime käesoleval nädalal välitöödega, et selgitada välja Uljaste järve ja põhjavee vaheline seos. Uuringu läbiviimise aluseks on EGT-le antud üldgeoloogilise uurimistöö luba ja Keskkonnaameti poolt väljastatud liikumisluba sisepõlemismootoriga ujuvvahendiga liikumiseks Uljaste järvel.

Uuringu üheks osaks on geofüüsikalised uuringud järve põhja geoloogilise ehituse täpsustamiseks, mida saab teha paadi küljele ja taha paigutatud nelja erineva seismoakustilise mõõteriistaga -Boomer, Chirp, Pinger ja külgvaatesonar. Mõõteriistad annavad võimaluse „vaadata“ läbi vee ja järvepõhja erinevatesse sügavustesse.

Kuivõrd suurem osa kogutud informatsioonist nõuab veel töötlemist, siis külgvaatesonari pilt näitab kohe, milline on järve põhi ja milliseid objekte järvepõhjast leida võib. Kahjuks või õnneks ühtegi uppunud paati, rääkimata lennukist, sonari pildile ei jäänud. Samas võis näha hästi põneva reljeefiga  Uljaste soopoolse kaldavööndi järvepõhja. Oosipoolses kaldavööndis võis aga näha peamiselt uppunud puunotte.

Uljaste järve ja põhjavee seose uuring kestab kokku kaks ja pool aastat ning seda kaasrahastab Kiviõli Keemiatööstus. Uuringu käigus rajatakse veel 12 seirepuurkaevu Uljaste oosist ida poole ning automaatanduritega jälgitakse veetasemete kõikumisi järves, soos ja põhjavees. Lisaks mõõdetakse vooluhulkasid Toomika kraavis.