Sa oled siin

Toimus esimene Eesti maateaduste olümpiaad

28. märts 2019 - 14:03
Foto: 2018. a rahvusvahelisel maateaduste olümpiaadil osalejad koos toetajatega ministri vastuvõtul

Tallinna Tehnikaülikoolis toimus 30.märtsil Eesti esimene maateaduste olümpiaad, mille raames panid ligi 50 gümnasisti 6 tunni jooksul oma teadmised ja nutikuse proovile. Loodusteadusliku võistluse parimad, kes sõidavad esindama Eestit rahvusvahelisele olümpiaadil Lõuna-Koreas, selgitatakse välja 4. aprilliks.

Maateaduste olümpiaadi žürii esimehe ja Eesti Geoloogiateenistuse direktori Alvar Soesoo sõnul aitab uus olümpiaad praktiliste ja loominguliste ülesannete kaudu edendada Maa kui süsteemi mõistmist. “Meie eesmärk on tõsta õpilaste huvi maateaduste vastu, mis pakuvad juba täna tohutuid tulevikuperspektiive. Loodame uue algatusega parendada maateaduste õpetamist koolis ja motiveerida õpetajaid end ainealaselt täiendama. Kindlasti on olümpiaad aga suureks innustuseks neile õpilastele, kes juba täna maateadustes andekad on ja tiivustab neid veelgi oma võimeid arendama,” rääkis Soesoo.

Geoloogia, meteoroloogia, okeanograafia ja keskkonnateadusi hõlmava olümpiaadi ülesannetes pöörati tähelepanu eelkõige loodusteadusliku uuringu olemuse avamisele, probleemide lahendamise ja järelduste tegemiste oskustele. Lahendused nõudsid noortelt nii loovat kui ka analüütilist mõtlemist ning nutikust geograafia, füüsika, matemaatika ja keemia tunnis omandatud teadmiste rakendamiseks.

Parimatest osalejatest moodustatakse meeskond, kes sõidab augustis rahvusvahelisele olümpiaadile Lõuna-Koreasse. Eelmisel aastal käisid Eestit Tais esindamas neli Tallinna Reaalkooli noormeest, kes tõid rahvusvaheliselt võistluselt koju lausa neli medalit - ühe hõbe- ja kolm pronksmedalit. 10 parimat olümpiaadil osalenud õpilast saavad konkursiväliselt õppekoha Tallinna Tehnikaülikoolis, sealhulgas geoloogia instituudis. 

8-liikmelisse maateaduste olümpiaadi žüriisse kuulusid Alvar Soesoo (TalTechi professor, TÜ külalisprofessor, Eesti geoloogiateenistus), Siim Veski (TalTechi professor), Olle Hints (TalTechi professor), Rutt Hints (TalTechi programmijuht), Sirje Keevallik (TalTechi emeriitprofessor), Sigrid Hade (Eesti Geoloogiateenistuse peaspetsialist), Argo Jõeleht (Tartu Ülikooli vanemteadur) ja Piret Karu (Tallinna Reaalkooli geograafiaõpetaja).

Olümpiaadi tulemused avalikustatakse TalTechi kodulehel www.taltech.ee/kooliopilasele/olumpiaadikool/ ning parimatega võetakse personaalselt ühendust hiljemalt 4. aprillil 2019. a.