Sa oled siin

TalTechi geoloogia instituut ja Eesti Geoloogiateenistus korraldavad esimese Eesti maateaduste olümpiaadi

13. detsember 2018 - 11:01
Fotol: 2018. a rahvusvahelisel maateaduste olümpiaadil osalejad ministri vastuvõtul

Maateaduste olümpiaadist ja selle eelkursustest saavad võtta osa kõik loodusteaduste vastu huvi tundvad 10.-12. klasside õpilased.

Erinevalt teistest pigem kitsamatest loodus- või reaalteaduste olümpiaadidest, mis on pühendatud näiteks ainult geograafiale või füüsikale, käsitleb 30. märtsi olümpiaad maateadusi laiemalt, sidudes omavahel nii geoloogia, okeanograafia, meteoroloogia kui ka keskkonnateadused.

Taltech geoloogia instituudi teaduri ja olümpiaadi žüriiliikme Rutt Hintsi sõnul on sellise teadmisteproovi korraldamine tehnikaülikoolile suur au. “Meil on äärmiselt hea meel, et saame ühendada erinevad maapõue alad ühiseks olümpiaadiks ning luua sellega ettevalmistuse rahvusvaheliseks maapõueteaduste olümpiaadiks Lõuna-Koreas. Registreerumine olümpiaadile algab 4. veebruaril ning kirja saavad end panna kõik gümnaasiuminoored, kes tahavad ennast olümpiaadil proovile panna,” rääkis Hints.

Ta lisas, et olümpiaadil hea tulemuse saavutanud õpilased võetakse tehnikaülikooli ning sealhulgas geoloogia instituuti vastu väljaspool konkurssi.
Selleks, et olümpiaadiks paremini valmistuda, saavad noored osaleda ettevalmistaval kursusel, mille neli õppepäeva on veebruaris ja märtsis. Kursused on õpilaste jaoks tasuta ning registreeruda saab alates 7. jaanuarist aadressil www.taltech.ee/eelope.

Kuigi maateaduste olümpiaadi pole Eestis varem korraldatud, esindasid neli Tallinna Reaalkooli noormeest juba eelmisel aastal Eestit Tais toimunud rahvusvahelisel maateaduste olümpiaadil ning olid seal väga edukad, saavutades ühe hõbe- ja kolm pronksmedalit. Ka tänavu ootab parimaid noori osalemine rahvusvahelisel olümpiaadil, millele eelneb spetsiaalne Eesti Geoloogiateenistuse ettevalmistuskursus.

Esimest Eesti maateaduste olümpiaadi korraldab TalTechi geoloogia instituut koostöös Eesti Geoloogiateenistusega. TalTechi geoloogia instituut kuulub tehnikaülikooli loodusteaduskonda ning ühendab loodusteadused ja inseneriõppe ning koolitab mäetööstuse- ja geoloogiaspetsialiste. Samuti uurivad instituudi teadlased, milliseid toormeid Eesti tulevikus vajab ning millised on parimad tehnoloogiad nende jätkusuutlikuks majandamiseks.

Noored, kes maapõueressursside valdkonna vastu huvi tunnevad ja seda ülikoolis õppida soovivad, saavad juba praegu Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituuti õppima kandideerida ega pea enam ootama suveni, nagu varem. Need, kes gümnaasiumit veel lõpetanud pole, on eduka kandideerimise korral tinglikult vastu võetud kuni riigieksami tulemuste selgumiseni. Teised kandidaadid saavad aga oma tulemuse kohe kandideerides teada.