Sa oled siin

Meist meedias: Jõhvi rauapuurimisel vandus tehnika pisut enne lõppu alla

3. märts 2020 - 14:49

29.veebruari ajaleht Põhjarannik kirjutab Jõhvi puurimisest: Jõhvi rauapuurimisel jäi teise augu lõpuni puurida veel napp mõnikümmend meetrit, kui puurmasin kahtlaselt kõrisema hakkas ja põhjalikku hooldusse saadeti.

"Auk on põhimõtteliselt valmis ja enne järgmist objekti oli meil nagunii plaanis puurmasin hooldusse saata: garantiiaeg on läbi ja põhjalik hooldus oligi ette nähtud. Olime juba auguga peaaegu lõpus väljas, kui masinale tulid mingid kõrinad sisse. Võib-olla oleks võinud selle viimase otsa ka ära teha, aga ei tahtnud riskida," rääkis Jõhvi rauamaardlas puuriva OÜ Inseneribüroo Steiger juht Erki Niitlaan.
Millal puurmasin Itaalia tehasest tagasi jõuab, ei osanud Niitlaan öelda: "Järgmisel nädalal veel ei tule. Ega meil seal enam pikalt lähe, päeva-paari töö, kõige rohkem võtab aega masina hoolikas ja täpne paikasättimine."

Mõlemad augud 770 meetrini

Puurimise tellinud Eesti geoloogiateenistuse maapõueressursside osakonna juhataja Tiit Kaasik ütles, et mõlema augu puhul loodeti kiiremat puurimist, ent oluline on, et eesmärk saavutatakse.
Kindlasti suurendas see meie kogemuste pagasit, õppimine käib ikka apsakate kaudu.
Erki Niitlaan: "Puursüdamik on ilus ja kvaliteetne, saame sellest teha neid proove, mida tahtsime. Vahepeal pooleli jäetud esimese augu edasipuurimine läks hästi, Steigeri valitud lahendus toimis."
Nagu eelmine nii ka see auk puuritakse lubatud maksimumini ehk 770 meetrini.
"Nähes, et 700 meetri peal magnetiline kivim jätkus, otsustasime edasi puurida − võimalik, et sealt tuleb uut infot," märkis Kaasik.
Niitlaane sõnul on teises augus geoloogilises mõttes pilt natuke teistsugune: "Aukude vahe on küll ainult 40 meetrit, aga kuna puurime nurga all, siis kihi mõistes on vahe sada meetrit."

Kivim arvatust kirjum

Puursüdamikud on Arbavere hoidlas tallele pandud, esimene juba natuke laiali laotatud ja selle geoloogiliste kihtide kirjeldamisega algust tehtud.
Proovide võtmiseni läheb Tiit Kaasiku sõnul veel aega.
"Me ei ole veel midagi sellist määranud, mis oleks tõeliselt huvitav. Praegu võin öelda ainult seda, et kivim on palju kirjum ja mitmekesisem, kui arvati, ei ole homogeenne rauamaagikeha. Mis seal veel sees on, kui palju võiks olla erinevaid metalle, sellest on vara rääkida."
Loodetavasti saab geoloogiateenistus mingeid esialgseid andmeid − mitte küll veel analüüsitulemusi − avalikustada juba mai hakul Tallinnas toimuval maapõue konverentsil.

Auke saab edasi puurida

Kuigi Steigeril on puurimisega päris palju kogemusi, olid Jõhvi puuraugud nendele tõeliselt huvitavad.
"Juba sellepärast, et Eestis pole selliseid asju 30 aastat tehtud," ütles Erki Niitlaan. "Mõtled läbi ja planeerid, aga ikka tuleb mingi ootamatu asi ette. Kindlasti suurendas see meie kogemuste pagasit, õppimine käib ikka apsakate kaudu."
Pikalt kestnud puurimine tema sõnul rutiini ei tekitanud.
"Teise auguga, kus mingeid üllatusi enam ei olnud, saavutasime küll mõnusa töörežiimi, aga rutiiniks ma seda ei nimetaks."
Jõhvi rauamaardla augud on puuritud sedaviisi, et kui kunagi tekib vajadus ja võimalus, saab neid edasi puurida.

Uljastele jõutakse suve hakul

Kuna Jõhvi rauaanomaalia puurimisel ette tulnud tõrked lepingu tähtaega märgatavalt venitasid, sai selgeks, et Uljaste polümetalse anomaalia puurimisega inseneribüroo Steiger õigeks ajaks valmis ei jõua. Leping lõpetati poolte kokkuleppel ning praegu valmistab geoloogiateenistus ette uut hanget.
"Oleme Jõhvi tööst õppinud ja tahame alusdokumente natuke täiendada," on Tiit Kaasiku sõnul plaanis hange välja kuulutada aprillis. "Kui kõik hästi läheb, võiks juunis puurimist alustada."
Erki Niitlaan kinnitas, et Steiger kavatseb hankel kindlasti osaleda.