Sa oled siin

Meie spetsialistid osalesid Põhjamaade GIS-spetsialistide kokkusaamisel

12. november 2019 - 11:52

Põhjamaade geoloogiateenistuste GIS-spetsialistide iga-aastane kokkusaamine toimus 29.- 31. oktoobril Soomes, Espoos. Esimene päev pühendati 3D-modelleerimisele ning kaks järgnevat päeva erinevatele GIS, andmebaaside ja muudele IT suunitlusega teemadele. Kohtumistest võtsid osa Soome, Rootsi, Norra, Taani ja Hollandi geoloogiateenistused, Eesti Geoloogiateenistust esindasid Eveli Sisas ja Katrin Kalla.

3D-mudeldamine on kiiresti arenev ja väga perspektiivikas valdkond ning erinevate teemade käsitlemisel nõudlus 3D-mudelite järgi üha kasvab. Põhjamaade geoloogiateenistused on seda kasutanud näiteks maavaravaru ja murrangute paiknemise ning põhjavee liikumise mudeldamiseks maapõues jpm. Mäestikulisest piirkonnast kogutud maapinna liikumise andmeid kasutatakse võimalike maalihete või varingute asukohtade kindlakstegemisel ja nende sündmuste modellerimiseks. 

Andmebaaside kohtumisel arutleti kõige üle, mis puudutas andmete kogumist, haldamist ja kasutamist. Järjest kasvava andmehulgaga töötamiseks on vaja leida suure hulga erinevate tehniliste võimaluste seast optimaalsemad lahendused andmete haldamiseks, et paremini toetada analüüside tegemist ning andmete visualiseerimist.


Kõigil päevadel toimusid ka tööd gruppidena. Teemad varieerusid, räägiti erinevate rahvusvaheliste projektide (INSPIRE, GEOERA, EuroGeoSurvey jt) käekäigust, andmemudelite ülesehitamisest, andmebaaside migreerimisest, edaspidiste kohtumiste võimalustest ja visioonist ning paljust muust.