Sa oled siin

Geoloogiateenistuse liikmed külastasid maagiotsingute ja kaevandamise konverentsi (FEM 2019)

5. november 2019 - 12:53

Fennoskandia maagiotsingute ja kaevandamise konverents FEM (Fennoscandian Exploration and Mining) toimus 12. korda viimastel aastatel tavaks saanud asukohas Lapimaal Levis. Eesti Geoloogiateenistuse delegatsioon koosseisus: Alvar Soesoo, Sigrid Hade, Heikki Bauert, Tiit Kaasik, Siim Nirgi ja Johannes Vind liikmed külastasid FEM’i ning ainulaadset Terrafame’ mäetööstuskompleksi Sotkamos.

Lapimaal Levis üle aasta toimuv konverents on pühendatud eelkõige Fennoskandias* levivate maakide otsingutele, kaevandustegevusele ja sellega seonduvatele majandusküsimustele. Tuletades meelde, et praktiliselt iga Eesti geoloogiat tutvustav ülevaade algab juba klišeeks muutunud lausega „Eesti asub Fennoskandia kilbi* lõunanõlval,“ on ilmselge, miks selline üritus on oluline ka meie jaoks.
Konverentsi ettekanded olid vaheldusrikkad ning räägiti projektidest alates geoloogiliselt täiesti tundmatute alade uuringutest stiilis „vasar käes ja kummikud jalas“ kuni peagi täies mahus tootmist alustavate uute arendusteni. Jagati ka spetsiaalseid auhindu märkimisväärsete saavutuste puhul.

Kuigi globaalses plaanis on Euroopa kaevandustegevus mitmes valdkonnas maha jäänud, kujutavad olemasolevad arendused endast kahtlemata tipptaset. Nii poliitikakujundajate kui arendajate ettekanded algasid peaaegu eranditult viidetega kliimamuutustele. Skandinaavia puhul on selge, et keskkonnaküsimustesse pühendutakse äärmiselt tõsiselt. Seejuures ei tulene pühendumus seadusloome olukorrast, vaid oluline on saavutada nn social licence to operate—ühiskondlik tegevusluba. Äärmiselt kuumad teemad on hetkel kuld ning akumetallid, mille turud on tõusuteel. Globaalselt on eriti oluline akumetallide temaatika, sest üleminek kliimasõbralikele tehnoloogiatele nõuab suuremahulisi energiasalvestamise võimalusi. Põnevad esitulused käsitlesid ka täielikult automatiseeritud ja kaugjuhitavaid akutoitelisi  kaevandusmasinate süsteeme. Vaata videot siit!

Lisaks konverentsile oli ürituse võrdselt oluline osa näitus, kus erinevad ettevõtted ja riigiasutused (eelkõige Soome ja Skandinaaviamaade geoloogiateenistused) demonstreerisid oma uuringuid, seadmeid ja tulevikuplaane. Meie esindus pidas viljakaid vestlusi puurmasinate tootjate ning operaatoritega, analüütiliste seadmete müüjate ning loomulikult naabermaade geoloogiateenistuste esindajatega. Eestist külastasid konverentsi veel Biotatec OÜ ning TalTechi esindajad.

Reisi teiseks tipphetkeks oli Sotkamos asuva Terrafame mäetööstuskompleksi külastus. Kui kaevanduse mõttes on tegemist küllaltki tüüpilise karjääriga, siis maagi töötlemise seisukohalt on tegemist ainulaadse kompleksiga. Maak kuhjatakse vaaludesse ning metallid (nikkel, tsink, vask, koobalt) leostatakse bakterite ja happelahuse abil. Seejuures tagab eksotermiline raudsulfiidide oksüdeerumine vaalude soojustasakaalu ning biokeemiline protsess saab toimuda lähisarktilise kliima tingimustes. Lahusest toodetakse metallide sulfiidid ning rajamisel on akukemikaalide tehas, mis moodustab olulise osa Soome rahvuslikust akuressursside plaanist. Selline tootmisprotsess ning ka loodav materjali väärtusahel on maailmas täiesti ainulaadne.

*Fennoskandia—termin, mis viitab geoloogiliselt terviklikule Skandinaavia, Soome ning Koola poolsaare piirkonnale. Nimetust „kilp“ kasutatakse geoloogiliselt tervikliku iidse maakoore osa iseloomustamiseks, mis enamasti moodustub tard- ja moondekivimitest.