Sa oled siin

Eesti Geoloogiateenistuses on valminud uurimustöö Eesti fosforiidi väärindamistehnoloogiatest

4. juuni 2020 - 10:14
Fosforiit. Foto: Kadriann Tamm

EGT peaspetsialistil Kadriann Tammel on valminud uurimistöö „Eesti fosforiidi väärindamistehnoloogiad - aruanne hetkeolukorra kohta“, mis annab ülevaate enamlevinud fosfaatsetekivimite töötlemis tehnoloogiatest sh nende võimalikust kasutusest ülekantuna Eesti fosforiidile.

Ülemaailmne kasvav fosfaatmaagi nõudlus, mis on tingitud elanikkonna kasvust ja sellega seotud toidunõudluse kasvust, suurendab omakorda ka fosfaatväetiste nõudlust. Prognooside kohaselt võib fosfaatväetiste ülemaailmne turu suurus aastatel 2020–2024 kasvada üle 4363 tuhande tonni ja ennustatakse, et kasvutempo prognoosiperioodil kiireneb.

Fosfaatmaakide ja -väetiste hinnatõus on pidevas muutumises, kuna mõned varem nn maha kantud ressursid võivad kujuneda taas majanduslikult elujõuliseks. Hoolimata sellest vähenevad kvaliteetsemate fosfaatmaakide varud kiiresti ning samal ajal tõusevad pidevalt madala kvaliteediga maagi kaevandamise ja toormetootmise kulud.

Arvestades, et Eestis asuvad Euroopa suurimad fosforiidivarud ja Eesti fosforiidile on iseloomulik suhteliselt madal P2O5 sisaldus, on väga oluline omada ülevaadet Eesti fosforiidi töötlemis- ja kasutusvõimalustest.

Valminud aruande leiab Geloogiafondist (EGF: 9366).