Sa oled siin

08.10.2021 möödub 330 aastat esimesest Eesti hüdrogeoloogia alasest artiklist ajakirjanduses

8. oktoober 2021 - 8:56
Koorküla allkikas oktoobris 2021.a. Foto: Andres Marandi

Vaadates üle ajaloolisi andmeid, avastasid Eesti Geoloogiateenistuse töötajad, et 8. oktoobril möödub 330 aastat artiklist, kus kirjeldatakse allikaid ja mida võib klassifitseerida esimeseks Eesti hüdrogeoloogia teemaliseks artikliks.

Nimelt avaldati 8. oktoobril 1691. a Revalsche Post-Zeitungis (Tallinna Postiajalehes) esimene objektiivseid andmeid sisaldav teade Eesti hüdrogeoloogia kohta. Avaldatud artikkel räägib Tartu Ülikooli meditsiiniprofessori ja hiljem kuningas Karl XII ihuarsti Lars Micranderi Koorküla mineraalveeallikate avastusest.

5. augustil 1691 leidis Lars Micander Koorküla mõisa maadelt kaks terviseveeallikat. Koorküla koobaste läheduses asuvad allikad pulbitsesid 1691. aastal nii jõuliselt ja tugeva vooluga, et andsid ülesse pursates vähemalt 7-8 tonni vett tunnis. Tol ajal tehtud erinevate proovide tulemusel selgus, et tegemist on hea mineraalveega, mis sisaldas hulgaliselt väävelhappe sooli ning muid lenduvaid väävliühendeid.

Tõrva lähedal Valgamaal asuvad Koorküla allikad on lisatud Eesti Looduse Infosüsteemi allikate nimekirja ning neid on käidud korduvalt kirjeldamas - 22. mai 1975. aastal mõõdeti allika vooluhulgaks 1 l/s, ning 1998. aasta augustis 0,5 l/s. Kui Koorküla allikates on rohkem vett, plaanib Eesti Geoloogiateenistus vee kvaliteeti ja omadusi uuesti analüüsida.

Eesti Geoloogiateenistuse üheks ülesandeks on ka põhjavee keskkonna optimaalse kasutuse ja kaitse printsiipide välja töötamine ning selle põhjal otsuste tegemiseks vajaliku hüdrogeoloogilise ja keskkonnageoloogilise info avalikustamine. Allikad on üks koht, mille põhjal on võimalik hinnata põhjavete ressurssi ning seda on geoloogiateenistus tegemas WaterAct projekti raames koos teiste Eesti ja Läti teadusasutustega.

Tutvu ka originaalkeelse artikliga (111.02 KB, PDF) või artikli eestikeelse tõlkega (61.21 KB, PDF).

Lisainfo:
Andres Marandi, osakonna juhataja, Eesti Geoloogiateenistus
+372 5613 5128
Andres.Marandi@egt.ee