Hüdrogeoloogilised uuringud

Hüdrogeoloogilised uuringud selgitavad põhjaveevarude kujunemist, levikut, kvaliteeti ja põhjavee liikumise seaduspärasusi. Põhjavett uuritakse selleks, et säilitada joogivee puhtus ja kasutada seda jätkusuutlikult. Põhjaveeuuringute abiga oskame vältida põhjavee koguse ja kvaliteedi langust põhjaveevõtul. Samuti on põhjaveeuuringute abil võimalik vähendada kaevandamise ning põllumajanduse ja tööstuse arendamise negatiivset mõju põhjaveevarudele ja nende kvaliteedile.

EGT hüdrogeoloogia- ja keskkonnageoloogia osakonna üks peamisi ülesandeid on Eesti põhjavee ning selle kvaliteedi uurimine. Geoloogiateenistus annab nõu põhjavett puudutavates küsimustes, korraldab hüdrogeoloogilisi uuringuid ja seisab hea selle eest, et Eesti põhjavee uurimisel rakendataks moodsaid uurimismeetodeid.

Intensiivse veevõtu mõjude hindamine

Asustuse tihenedes kasvab ka inimestele vajaliku vee hulk. Koos muutuva kliimaga võib veevõtu suurenemine hakata oluliselt mõjutama kohalike põhjaveeressursside seisundit. Ka Eestis leidub juhtumeid, kus põhjaveeressursside nappus on piiramas kohalikke arendusi.

Suurte kaevanduste veeärastuse mõjude hindamine

Suured kaevandused mõjutavad ümbritsevate alade põhjaveerežiimi ning võivad jätta negatiivse jälje põhjavee kvaliteedile ning põhjaveest sõltuvatele ökosüsteemidele. Pidevast põhjaveeseirest ning hüdrogeolooglistest uuringutest laekuvad andmed võimaldavad kaevandustegevust juhtida nii, et mõjud oleksid võimalikult väiksed.

Põhjaveekogumite seisundite hindamine

Kui põhjaveekogumite seisundi eest vastutab Keskkonnaagentuur, siis EGT välja töötada on metoodikad, mis aitavad luua põhjaveekogumite kontseptuaalseid mudeleid, hinnata põhjavee ja pinnavee omavahelisi suhteid ning tõhustada piiriüleste põhjaveekogumite majandamist.

Loe lisaks

Mis on põhjavesi?

Populaarteaduslik artikkel meie olulisest ressursist

Põhjavee teemaleht Keskkonnaministeeriumi kodulehel

Põhjaveekomisjon, juhendid ja palju muud

Kontakt

kolm lõvi

Andres Marandi

Osakonna juhataja

Viimati uuendatud 18.01.2022